7 Coutinho

Philippe Coutinho Correia

Orta Saha

Kariyerinin zirvesindeki Philippe Coutinho çok yönlü ve teknik bir orta saha

12 Haziran 1992'de Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde doğan Philippe Coutinho şu anda dünya futbolunun en önemli orta saha oyuncularından biri. Brezilyalı yeteneklerini Premier Lig kulübü Liverpool ve ülkesinin milli takımı ile en üst seviyede gösterdi.

Coutinho futbolculuk kariyerine memleketi Vasco de Gama'da başladı. 18 yaşında Avrupa'nn yolunu tutan gencin ilk durağı Serie A'nın devlerinden Inter Milan oldu ve burada ilk Şampiyonlar Ligi maçına çıktı.

Milano'daki iki buçuk sezondan ve Barselona şehrinin diğer takımı Espanyol'da geçirilen altı aydan sonra Coutinho, Ocak 2013'te Premier Lig'den Liverpool'a transfer oldu. Beş kez Kupa 1'i kazanmış bu büyük kulübe çabuk adapte olan oyuncu kısa sürede takımın en değerli isimlerinden birine dönüştü.

İngiltere'de geçirdiği beş sezondan sonra Coutinho'nun FC Barcelona'ya gelişi 6 Ocak 2018'de duyuruldu. 400 milyon euro serbest kalma bedeliyle lendisini beş buçuk seneliğine kulübe bağlayan imzayı attı.

Teknik profil

Brezilyalı teknik becerisi ve orta sahada oynamasına izin veren vizyonuyla kadroya çok yönlülük sağlıyor. Hücum içgüdüleri aynı zamanda kanatta da eşit düzeyde olması anlamına geliyor. Coutinho hızlı, savunmacıları kolay çalımlıyor ve geçen sezon LFC için kaydettiği 13 golle golü kokladığını da söylemek mümkün. Özellikle ceza sahası dışından şutlarıyla, frikikleriyle ve 18'deki son vuruşuyla büyük bir gol tehdidi. 

Brezilya formasını ilk defa 2010'da sırtına geçiren oyuncu 2015 ve 2016 Copa Amerika turnuvalarında forma giyerken sambacıların Rusya'daki 2018 Dünya Kupası'na gitmesinde önemli rol oynadı.