fcb.portal.reset.password

Galatasaray - Adanaspor maçında Arda, Hagi'nin golünü kutlarken / FCB

Türkiye'de sevecen bir şekilde 'Koca Kafa' lakabıyla çağırılan Arda, Türk taraftarlar için önemli bir referans noktası ve ülkesinin en önemli futbol figürlerinden biri. Barcelona'nın son transferi olan bu adam, küçüklüğünden beri kanında futbolu taşımakta ve Şampiyonlar Ligi'nde de birçok tecrübeye sahip. Arda'nın, Avrupa'nın 1 numaralı futbol organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi'yle tanışması ise Galatasaray altyapısındayken, kulübün meşhur stadı Ali Sami Yen'de top toplayıcılık yaptığı döneme dayanıyor.

Arda ile yeni kulübünün yolları ise ilk kez, 19 Mart 2002'de, Galatasaray ile Barcelona'nın Şampiyonlar Ligi grup aşamasında oynadığı maç ile kesişti. O gece Barcelona, Arda'nın şimdiki hocası olan Luis Enrique'nin tek golüyle karşılaşmayı 1-0 kazanmıştı.

Luis Enrique, 58. dakikada, o dönem Galatasaray kalesini koruyan Mondragon'dan dönen topu tamamlamıştı.

15 yaşındayken o maçın top toplayıcılarından biri olan Arda Turan, maçın bitiş düdüğüyle beraber Barcelonalı futbolculardan maçla ilgili bir hatıra aramaya koyulmuş ve Fransız savunma oyuncusu Christanval, Arda'ya Barcelona eldivenlerinden vermiş. Bu eldivenler, hala Turan ailesinin İstanbul Bayrampaşa'daki evinde, Arda'nın anılarının arasındaki yerini koruyor.

 

 

Başa dön