fcb.portal.reset.password

FC Barcelona'nın teknik direktörü Ernesto Valverde için özel bir hafta başlıyor. Deneyimli teknik adam kendisi için büyük anlam ifade eden iki stadyumu arka arkaya ziyaret edecek. Önce 28 Ekim Cumartesi günü TSİ 21.45 Athletic Bilbao'nun Yeni San Mames'i ve daha sonra 31 Ekim Salı günü aynı saatte Olympiakos'un Georgois Karaiskakis'i. Çünkü karınca lakaplı hoca bu iki sahada toplamda altı buçuk sezon geçirdi ve harika anılarla biriktirip insanların saygısını kazandı. 

Kulüp medyasına verdiği özel röportajda "Bu iki stadyuma olacak ilk ziyaretlerimi iple çekiyorum" dedi. 

Yuvaya dönüş

Athletic Bilbao'daki oyunculuk döneminden sonra Valverde hocalığa ilk olarak buranın altyapısında başladı. 2003-04 sezonunda A Takım teknik direktörlüğüne getirildi ve iki sezon Bask ekibini çalıştırdı. Espanyol, Olympiakos ve Valencia maceralarından sonra tekrar yuvaya döndü ve 2013-14'ten 2016/17 sezonu sonuna kadar  görev yaptı. 

"İlk olarak ev sahibi değil de konuk olarak ilk defa San Mames'e gidiyorum. Arka arkaya dört sezon orada çalıştım. Beni Athletic Bilbao kulübüne bağlayan pek çok şey var. Hiç belli olmaz, soldaki yerine sağdaki kulübeye oturmayı deneyebilirim.

Kariyerinizden ve çalıştırdığınız takımdan bağımsız olarak herkesin kendini tanımladığı bir kulübü vardır ve benim için bu Athletic Bilbao. Orada hep mutluydum. Hem oyuncu, bazen zor zamanlar geçirsek de hem de teknik direktör olarak.

Athletic Bilbao'yu çalıştırırken Barça hep orada duruyordu. İlk maçıma çıktığım takımdı, Kral Kupası'nda finalde karşılaştığım ve Camp Nou'da kaybettğim takımdı ve Athletic Bilbao ile kazandığım tek kupa olan İspanya Süper Kupası'nı alırken yendiğimiz takımdı. Çok fazla bağ vardı. Hatta Athletic'teyken en fazla karşılaştığım takımdı." 

Harika tercih: Yunanistan

Valverde, Olympiakos ile de iki ayrı dönem geçirdi. İlki 2008/09 sezonu ve diğeri arka arkaya 2010/11 ile 2011/12 sezonlarıydı. 

"Orası (Yunanistan) ile ilgili en çok hatırladığım şey insanların bana gösterdiği sevgiydi. Hala sebebini bilmiyorum. Ama sanırım beni sevdiler. Şu da bir gerçek ki iyi sonuçlar elde ettik. Olympiakos gibi bir kulüpte bu çok normal çünkü hep iyi bir kadroya sahipsiniz. İç saha maçlarında stadyum bayram yerine dönerdi. 

Gittiğim ilk andan itibaren farklı bir ülkede, ne ile karşılaşacağımın belli olmadığı hiç bilmediğim bir yerde, özellikle de sık hoca değiştirme eğilimi olan bir külüpte çalışacağımı düşündüm. Ama oradan edindiğim tecrübe, yaşadıklarıma bakınca hayatımın en iyi kararlarından biriydi."

Atina'da yapmanız gereken şeyler

Türklerin belki pek ihtiyacı yok ama 53 yaşındaki antrenör komşu ülkenin başkenti Atina'da bir turist olarak neler yapılabileceğini de anlattı. Acropolis, Parthenon ve Acropolis Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler. Plaka ve Kolonaki'yi de yürüyerek turlayıp güzel yerler keşfedebilirsiniz. Hatta zamanınız çokca Sounion'daki Poseidon Tapınağı'na da gidilebilir ve tabii ki Yunan yemeklerini denemelisiniz.
Başa dön
_satellite.pageBottom();