fcb.portal.reset.password

Paulinho Bezarra kendisini nihayet FC Barcelona'ya taşıyan yolda birden çok engeli aşmak zorunda kaldı. Brezilyalı orta sahanın kişisel ve profesyonel yaşamında aşmak zorunda olduğu bu engeller Barça'ya gelişini daha güzel hale getiriyor. Barça TV ile yaptığı röportajda son transfer çocukluğu, hayatı boyunca saha içinde ve dışında karşılaştığı meydan okumaları anlattı.

Paulinho, Brezilyadaki ilk yıllarının kolay olmaktan çok uzak olduğunu itiraf etti. "Zorlu bir çocukluk geçirdim çünkü ebeveynlerimin bizi büyütebilmek için yeterli parası yoktu. Standart bir evde kalıyorduk ve bu yüzden başlarda zordu. Bu sebepten Barça'ya gelmek bir zafer."

Brezilyalı milli oyuncu ülkesinde yetişen birçokları gibi futbol ile 5-12 yaş arasında futsal oynayarak başladı. Her şeye rağmen Paulinho ailesinin desteğini yanında hissedebildi: "Annem futbol için beni her yere götürürdü. Çok bir şeyimiz yoktu ama beni hep antrenmanlara ve maçlara götürdü ve elinden geleni yapıp bana ihtiyacım olan malzemeleri aldı. Ona her zaman minnettar olacağım çünkü kariyerimde çok önemli bir rol oynadı."

Nahoş erken Avrupa tecrübesi

Genç yaştayken profesyonel kariyeri için Avrupa'ya gittiğinde Paulinho'nun problemleri bitmedi. 2006'da kıtadaki ilk takımı Litvanya'dan olurken daha sonra komşu ülkede şansını denedi ancak bu tecrübeler pozitif olmanın çok uzağındaydı. "Ailemi geride bırakıp 16 yaşında adaptasyon göstermek çok zordu. Ayrıca ırkçılık kurbanıydım ve ayrılmaya karar verdim. 2008'de Polonya'yı terk edip evime döndüm ve aileme bir daha futbol oynamak istemediğimi söyledim" şeklinde bir itirafta bulundu.

Neyse ki ona yakın insanların desteğiyle Paulinho fikrini değiştirdi. Orta saha oyuncusu, "Evde hiçbir yapmadan üç hafta harcadım. Brezilya'daki kulübüm benimle irtibata geçti ve birçok sohbet ile briaz psikolojik destekten sonra oyuna geri döndüm. Yine de, en dipten, dördüncü ligden oynayarak bunu yaptım" dedi.

İnişler ve çıkışlar

O andan itibaren kariyeri yükselmeye başladı. Paulinho, mütevazi bir alt lig takımı olan Bragantino için oynarken tekrar mutluydu ve performansı onu Brezilya'nın en meşhur kulüplerinden Corinthians'a taşıdı. Burada harika bir dört yıl geçirip kupalar kazandı ve Brezilya milli takımında kendisine bir yer edindi.

Hemen ardından Tottenham Hotspur ile Premier Lig hamlesi geldi ve iyi başlayıp hayal kırıklığıyla bitirdi. Londra ekibiyle ilk sezonunda düzenli olarak ilk 11'de oynadı ama ikinci yılında daha az forma şansı bulmaya başlayınca radikal bir karar alarak özgüveninin tekrar yerine geleceği Çin kulübü Guangzhou'ya transfer oldu. "Teknik olarak ilk sezon zordu çünkü Premier Lig'den çok farklıydı ama uyum sağlamayı başardım ve yeniden bir futbolcu gibi hissettim. Ayrıca Çin'de ailemin ve benim güzel, sakin bir hayatı vardı ve mutluyduk" diyerek o günleri hatırladı.

Guangzhou'dayken 2015'te Barça'ya karşı ilk kez oynama tecrübesi yaşadı. Şimdi, iki sene sonra engeller aşıldı ve o artık bir FC Barcelona oyuncusu.

Başa dön
_satellite.pageBottom();