fcb.portal.reset.password

 

Leo Messi rekorlar kitabına girmeyi kolay gösteriyor! Arjantinli'nin kariyeri sürekli bir biçimde gol üstüne gol üstüne gol zinciriyle ilerliyor.... ve salı gecesi Eibar'a karşı 6-1 kazanırken koleksiyonuna dört gol daha ekledi.

Aynı maçta dört gol birden atmayı (poker) beşinci kez başaran La Pulga Camp Nou'daki gol sayısını da 300'e çıkardı.

Toplamda ligde 358 gole ulaşan Messi; Chelsea, West Ham ve Tottenham'da 357 gol kaydeden, Premier Lig tarihinin en golcü ismi Jimmy Greaves'i geride bıraktı.

Bundesliga'da 365 golü olan Gerd Müller'in rekoruna ise yedi gol kaldı ve sadece bir budala bu sezon içinde Messi'nin UEFA'nın elit liglerinde tek başına sahip olacağına karşı çıkabilir.

Diğer Avrupa ligleri

Beş büyük ligin dışına baktığımızda Messi için hala geçilecek hedefler var.

Belçika'da Albert De Cleyn 1932 ile 1955 arası Mechelen'de 377 gol attı. Macaristan'da 1940-1961 arasında Ferenc Szuzsa, Ujpesti Dozsa için 394 gol kaydetti ve Celtic'ten Jimmy McGrory İskoçya Ligi'nde 410 gol buldu.

Josef Bican Çekoslovakya'da 500 gol aterken Stjepan Bobek de Yugoslavya liginde 403 gol üretti.

Birden çok ligde en golcüler

Diğerleri birden çok ligde forma giyerken bilindiği gibi Messi sadece La Liga'da oynadı. AC Milan'daki tek sezonunda Greavsie dokuz gol atarken Bican ise Avusturya Ligi'ndeki golleriyle toplamda 518 gole erişti.

Birden çok ligde gol atanlar listesinde ikinci sırada İspanya'da ve Macaristan'da oynayan 517 gollü Ferenc Puskas var. Aktif isimler arasında ise Portekiz, İngiltere ve İspanya'da ter döken Cristiano Ronaldo 372 golle kariyerini sürdürüyor. 

Başa dön
_satellite.pageBottom();