fcb.portal.reset.password

Barça'nın ABD turunun tanıtım görseli | FCB

Önümüzdeki Çarşamba, FC Barcelona üç Doğu Yakası (New York, Washington DC ve Miami) şehrini ziyaret etmek için ABD’ye gidiyor. Relevent Sports tarafından organize edilen Uluslararası Şampiyonlar Kupası’nda dünyanın en iyi futbol takımları yarışacak. ABD’ye uçacak kulüp, bu takımlardan üçüyle (Manchester United, Juventus ve Real Madrid) karşılaşmakla kalmayacak, bu 10 günlük ziyaret boyunca küresel marka stratejisini ve FC Barcelona Vakfı'nın çeşitli hayır işlerini de yayma fırsatı da yakalayacak. A Takım'ın sportif faaliyetleriyle ziyaret edilen şehirlerdeki kurumsal aktiviteler birbirine paralel yoğun bir takvim izleyecek.

Barça, sezon öncesi hazırlıkları kapsamında ABD’yi yedinci kez ziyaret ediyor. İlk ziyaret 80 yıl önce 1937’deydi. Bütün bu ziyaretler ABD’nin kulübün dünya çapındaki planlarında ne kadar önemli bir yer tuttuğunu gösteriyor.

FC Barcelona, geçen Eylül ayından beri New York’ta bir ofise sahip. (İlk deniz aşırı ofis 2013’te Hong Kong’da açıldı.) Hedefler; Barça markasını tanıtmak, taraftarlarla daha yakın ilişkiler kurmak, ABD Ulusal Kadınlar Futbol Ligi’nde yarışacak bir yan takım gibi sportif projeler, bu takımın FCBEscola futbol okullarını geliştirmek, genç yetenekleri kazanmak için iki akademi kurmak ve çeşitli sosyal ve hayır işleri için Vakıf çalışmalarını yükseltmek.

Üst düzey kurumsal temsil

FC Barcelona kurumsal olarak yüksek bir seviyede temsil edilecek. Başkan Josep Maria Bartomeu New York ve Miami’de takıma eşlik edecek. Birinci başkan yardımcısı Jordi Cardoner ise diğer başkan yardımcıları Jordi Mestre ve Manel Arroyo ile birlikte tüm yolculuk boyunca takımla olacak. Onları yöneticiler Jordi Moix, Javier Bordas, Silvio Elías, Josep Ramon Vidal-Abarca, Enric Tombas ve Oriol Tomàs da yalnız bırakmayacak.

Belletti, Henry ve Marquez Barça Efsaneleri’ni temsil edecek

A takım ve Barça B’den gelen oyunculara Juliano Belletti, Thierry Henry ve Rafa Márquez gibi emekli oyuncular da eşlik edecek. Birkaç hafta once kulüp elçisi olarak göreve başlayan Brezilyalı her çeşit sportif ve sosyal etkinlikte üç şehirde de kulüp adına yer alacak. Daha önce New York Red Bulls formasıyla MLS’te ter dökmüş Fransız oyuncu ise özellikle bu şehirdeki etkinliklerde bulunacak. Henry’yle aynı takım için iki sene top koşturmuş olan Rafa Marquez ise Long Island’daki Barça altyapı okulu açılışındaki pek çok ünlü isimden biri olacak.

THIERRY HENRY

Thierry Henry FC Barcelona’da üç sezon forma giydi (2007/08 – 2009/10) ve kulüp tarihinin en iyi ileri üçlülerinden birinde görev alarak kulübün ilk üçlemesini kazanmasında rol oynadı. Fransız oyuncu, Camp Nou’da; aralarında Roma’daki Şampiyonlar Ligi, iki La Liga ve Dünya Kulüpler Kupası'nın da olduğu altı majör kupa kazandı.

JULIANO BELLETTI 

Juliano Belletti blaugrana formayı üç sezon boyunca taşıdı. (2004/05 – 2006/07) 2006 Şampiyonlar Ligi finalinde Arsenal’a attığı maç kazandıran golle hatırlanacak. Barça böylece en büyük kupayı ikinci kez kazanmıştı. Belletti kulüpte beş majör kupa kazandı.

RAFA MÁRQUEZ 

Rafa Márquez Barça’da yedi sezon boyunca top koşturdu. (2003/04 – 2009/10) Önce Frank Rijkaard ardından Pep Guardiola yönetiminde forma giydi ve kulüp tarihinin en başarılı dönemlerinde takıma katkı sundu. Márquez FC Barcelona’yla aralarında dört La Liga, iki Şampiyonlar Ligi ve bir Dünya Kulüpler Kupası da bulunan bir düzine kupa kazandı.

‘Öteki’ Clasico, büyük spor olayı

ABD turu, yıldızlarla dolu kadroları bir araya getiriyor: New York’taki Juventus ve Washington’daki Manchester United maçının yanı sıra tüm sezon öncesi programının en önemli olayı Miami’deki El Clasico. Bu iki takım arasındaki her karşılaşma büyük beklentiler yaratır. Açıkçası bu seferki gerçekten özel olacak. Çünkü 30 Mayıs 1982’de Venezuela’nın Barquisimeto kentindeki dostluk maçından beri tarihlerinde sadece ikinci kez İspanya dışında karşı karşıya geliyorlar. Dolayısıyla, tüm futbol dünyasının gözü 27-29 Temmuz tarihleri arasında Miami’de olacak. Şehrin belediye başkanı şehrin anahtarını Başkan Josep Maria Bartomeu’ya takdim edecek.

Barça Akademilerinin tanıtımı

Amerika Birleşik devletleri, kulübün ilk Barça Akademilerine de ev sahipliği yapacak. Arizona ve Long Island’daki okullarla Kuzey Amerika’da hızla yayılan spora yeni yetenekler kazandırılacak. 6-19 yaş arasındaki kız ve erkek çocukların hedef kitle olarak belirlendiği proje kapsamında, öğrencilerin profesyonel atletlere dönüşmeleri ya da ABD eğitim sisteminde yer alan spor burslarına kabul edilmeleri amaçlanıyor. Bu öğrenciler, daha önce FC Barcelona’da teknik direktör olarak çalışmış personel tarafından eğitilecek.

Arizona’daki Casa Grande’da yer alan Barça Akademisi, 12-19 yaş arasındaki sporcular için kalıcı bir spor tesisi olacak. Programdaki oyuncular, ülkedeki ABD Futbol Gelişim Akademisi 1. liginde de forma giyecek. Yeni tesis, FCBEscola programıyla profesyonel futbol arasında köprü işlevi görecek.

Long Island’daki Barça Akademisi’nin tanıtımı tur sırasında, A takım üyelerinin de katılacağı bir etkinlikle yapılacak. Bu proje, doğrudan New York’taki FC Barcelona ofisi tarafından yönetilecek ve kapılarını bu yazın sonunda açacak. Akademi’nin takımı üst düzey futbol turnuvalarında da oynayacak.

Mayıs sonunda Barça’nın Long Island’daki akademisi için seçmeler yapıldı. İlgi inanılmazdı, bin 500’ten fazla oyuncu seçmelere katıldı, 600 oyuncu bekleme listesinde kaldı.

Vakıf: New York ve Washington’da FutbolNet

Bir diğer hedef FutbolNet gibi projelerle Vakıf’ın ABD’deki varlığını genişletmek. Tur sırasında imzalanacak anlaşmayla, New York ve Washington DC ortaokullarında ‘spor ve değerler’ konulu program başlayacak.

Bu sırada, Vakıf, ABD’deki hayır işlerine fon bulmak için New York’taki Rockefeller Center’da bir bağış gecesi düzenleyecek. Ülkenin önde gelen hayırseverlerinin bir kısmının davet edildiği yemeğe, yöneticiler ve A takım oyuncuları da katılacak.

MIT ve Georgetown’da Barça İnovasyon

Bir diğer program kulübün 2015-21 Stratejik Planları’nda yer alan dünyanın en önemli bilgi ve inovosyon merkezini yaratmayı hedefleyen Barça İnovasyon Merkezi. Tur sırasında Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Georgetown Üniversitesi’nde sunumlar olacak.

Taraftarların kulübü

Kulübün taraftar dernekleri (penyes adıyla bilinir) ayrıca turda rol alacak. FC Barcelona, dünya çapındaki derneklerle temas halinde olmayı her zaman önemser. New York ve Miami’deki çeşitli derneklerle toplantılar yapılacak.

Dev boyutta insandan forma

Sportif ve kurumsal etkinliklerin yanı sıra bazı simgesel kareler de tura eşlik edecek. İnsanlar tarafından yapılmış devasa forma, Barça’nın Juventus maçının olduğu sabah Manhattan’ın göbeğindeki Bryant Park’ta belirecek.

New York’ta blaugrana renklerinde donatılmış bir otobüs şehrin önemli noktalarını ziyaret ederek Barça’nın şehirde olduğunu tüm kente duyuracak.

Üç maçtan da önce stadyumların dışında FanZone'lar kurulacak. Taraftarlar FC Barcelona kupalarıyla fotoğraf çektirebilecek, 'şutmetre'de yeteneklerini sınayabilecek, yüzlerini boyatabilecek ve eski Barça yıldızlarıyla aynı karede yer alabilecek. Ayrıca Barça temalı hediyelik eşya satışları da yapılacak. 

Miami'de Casa Clasico adı verilmiş bir fanzone özel olarak Real Madrid maçına ayrılacak. Barça taraftarları, 'blaugrana' tarzı futbol deneyimi yaşayacak. Ülkenin en meşhur sahillerinden birinde Barça temalı kumdan kale yapılacak. 

Başa dön
_satellite.pageBottom();