fcb.portal.reset.password

FC Barcelona’nın yeni teknik direktörü Ernesto Valverde, blaugrana hocası olarak ilk röportajını verdi ve etrafını saran çeşitli konulara değindi. İspanyol teknik adam futbolu nasıl gördüğünü ve takımlarının nasıl bir karaktere sahip olduğunu anlatıp kulüp hakkındaki ilk izlenimlerini Barça TV ile paylaştı. Ayrıca Barça’da oyuncu olarak geçirdiği günlere ve kendisini kariyeri boyunca en çok etkileyen isme bir bakış attı. Röportajdan satır başları aşağıda.

İLK İZLENİMLER

“Geldiğim günden beri her şey çok yoğun yaşandı. Son birkaç saatte her şey çok hızlı gelişti. Bunun farkında olsam bile ancak tanıtım ve basın toplantısının fırtınasına yakalanınca kulübün büyüklüğünü gerçekten anlayabiliyorsunuz.”

“İlk günün gelmesini ve eşofmanları giyip hocalık yapmaya başlamak istiyorum. Bunun önemli bir adım olduğunu biliyorum, sahip olduğu önemi biliyorum çünkü her adımda daha çok şey fark ediyorum ve açıkça daha farklı bir meydan okumaya hazır olduğumu düşünüyorum.”

“Bir dönemi bitirmek zorundaydım. Bazen Barcelona gibi bir kulüp sizi çağırdığında bu sadece onların beğendiği bir takım olmakla ilgili değildir, aynı zamanda doğru zamanda doğru yerde olmak gerekir. Bu sefer doğru zamandı.”

Futbolu nasıl görüyor

“Hocayken yoğun yaşamaktan başka şansınız yok çünkü başka hiçbir şey için vaktiniz yok.”

“Herkesin bir yönetme ve profesyonelliği yaşama biçimi var. Sonra, seçilmiş olduğunuz için talepleri var, bu bir tutku ve bunu seviyoruz.”

Etkilendiği isimler

“Buna örnek olarak José Maria Amorrortu çok önemliydi çünkü bana çabucak “Teknik direktör olmalısın” dedi ve beni Athletic Bilbao altyapısında işe başlattı. Orada gelişmeye başladım.”

“Harika antrenörlere sahip olduğum için şanslıydım ve aynı zamanda bazı büyük hocaların bulunduğu bir çağda yaşadım, onlardan öğrendim ve onlarla birlikte vakit geçirdim. Cruyff, Clemente, Heynckes’ten Luis Enrique, Pep Guardiola ve Ancelotti gibi modern isimlere kadar herkesten.

Takımlarının karakteri

“Takım hocanın fikrini biraz yansıtır. Ekibin ruhu olmak istersiniz, insanlar onlarla özdeşleşirler ve onlara güvenirler.”

“Sistem mi? Kendimi her takımda sahip olduğum şeylere uyarladım. Bu önemlidir çünkü fikrinizin ne olabileceğini etkileyebilir. Bütün grubun rahat hissetmesi için doğruyu bulmaya çalışmalısınız.”

Barça oyuncusu olduğu günler

“Oyuncu olarak FC Barcelona için büyük bir transfer değildim. Bunu kabul etmek zorundayım. Geldiğimde dizimden sakatlığım vardı ve düzgün bir biçimde iyileşmedim ve bir başka ameliyat daha geçirmek zorunda kaldım. Bir sonraki yıl da kasık operasyonu geçirince beni Athletic Bilbao’ya sattılar.”

Beklentiler hakkında

"Bütün bunları üstlenmek her zaman zor. Kulübün bana göstermiş olduğu güvenden dolayı sorumlu hissediyorsun, çünkü birçok insan bizden ve benden çok şey bekliyor."

Başa dön
_satellite.pageBottom();