fcb.portal.reset.password

Ernesto Valverde resmi olarak FC Barcelona'nın hocası. Yeni isim perşembe günü bir dizi etkinlikten sonra başkan Josep Maria Bartomeu ve başkan yardımcısı Jordi Mestre'nin katıldığı törenle Barça'nın yeni patronu olarak takdim edildi. 1988 ile 1990 yılları arasında Barça forması giyen teknik adam bir yıl daha uzatması opsiyonuyla iki senelik sözleşmeye imza attı.

FC Barcelona sportif direktörü Robert Fernandez, Valverde'yi seçme nedenlerini "tecrübesi ama en önemlisi bilgi birikimi" şeklinde açıkladı. Şunu ekledi: "Onu antrenörlük yaparken takip etme şansına sahip olduk ve çalışma tarzını biliyoruz. Soyunma odasını nasıl yöneteceğini bilen biri."

80 farklı medya kuruluşundan basın mensubunun katıldığı 1899 Oditoryumu'ndaki ilk toplantısından önce Valverde Camp Nou'da kulübede yer alan koltuğuna ilk kez oturdu. Eski Athletic Bilbao oyuncusu "Barça'da olmak kariyerimin en büyük meydan okuması olacak" dedi.

"Luis Enrique, Tito Vilanova, Guardiola ve Johan Cruyff gibi benden öncekiler hep en üst seviyede isimlerdi. Onları düşününce bunun istediğim bir meydan okuma olduğunu fark ettim" şeklinde devam etti.

Barça tarihinin 57. teknik direktörü olan Valverde kulübe kendisine gösterdiği güvenden dolayı teşekkür etti. "Bu göreve beni seçtikleri için başkana ve yönetim kuruluna çok minnettarım. Büyük bir sorumluluk ve umarım onların güvenini fazlasıyla ödeyebilirim."

Olympiakos'un başında Yunanistan Ligi'ni iki kez kazanmış olan 53 yaşındaki hoca "Barça'nın oyun tarzı tüm dünyada biliniyor" dedi. Şöyle devam etti: "Kendimi buna adapte edip eğer mümkünse ince bir ayar yaparak bunu daha da ileri götürmek hedefim. Topu takım halinde çabuk kazandığımız bir pas oyunu ve en önemlisi savunma ile hücum arasında bir denge getirmeyi deneyeceğim." 

Leo Messi'nin sorulması üzerine: "Onu çalıştırabilmekten dolayı şanslıyım ve hayatta bir kez insanın başına gelebilecek bir deneyim. Ne zaman Messi'nin en yüksek seviyeye ulaştığını düşünseniz bir sonraki gün sizi şaşırtır. Onun futbolundan keyif almayı ve eğer hala mümkünse gelişmesine yardım etmeyi umuyorum."

Valverde bu yaz kadroya olabilecek değişiklikler konusuna değinmezken Barça B ve onların teknik heyetiyle kurulacak şeffaf ilişkiye önem verdiğini ifade etti. Son olarak yeni sezon hazırlıkları kapsamında "Kuvvetli takımlara karşı üç hazırlık maçımız var ve amaç Real Madrid karşısında kazanmak istediğimiz İspanya Süper Kupası'na iyi hazırlanmak. Önümüzdeki sezon yar alacağımız tüm kulvarlada şampiyon olmak istiyoruz."

Başa dön