fcb.portal.reset.password

 

FC Barcelona, Madrid'deki Vicente Calderon'da Alaves'i mağlup ederek 29. kez Kral Kupası'nı kazandı. Üst üste üç sezon kupayı müzesine götüren Barça bir defa daha 'Kupanın Kralı' olurken bu başarı en son yine Katalanlar tarafından 1951-53 arasında elde edilmişti. 

Luis Enrique dönemi kupayla kapandı ve takım ona güzel bir şekilde veda etti. Böylelikle Asturyalı hoca üç sezonda biri Şampiyonlar Ligi, ikisi La Liga, üçü Kral Kupası, biri İspanya Süper Kupası, biri Süper Kupa ve biri FIFA Dünya Kulüpler Kupası olmak üzere 9 kupayı Camp Nou'ya getirdi. Ağustos'ta Sevilla'ya karşı İspanya Süper Kupası'nı da kazanan Barça da sezonu iki kupayla kapatmış oldu.

Madrid'de 15. kez Kral Kupası

Alaves'e karşısında Barça, Madrid'deki 21. finaline çıktı. Cumartesi akşamı gelen zaferle birlikte 15 kez kazanan Katalanlar sadece altı defa bu şehirde final kaybetti. Blaugranalar İspanya'nın başkentinde oynadığı son beş finalden (1988, 1997, 2012, 2016, 2017) galip ayrıldı.

Kaptanların 30'ar kupası

Andres Iniesta ve Leo Messi rekorlar kırmaya devam ediyor. 2017 Kral Kupası ile birlikte her iki oyuncu Barça kariyerinin 30. kupasını elde etti. Kulüp tarihinde onlardan daha fazla kupa kazanan başka bir isim bulunmuyor.

İki takım kaptanının kupa koleksiyonu aynı: 8 La Liga, 7 İspanya Süper Kupası, 5 Kral Kupası, 4 Şampiyonlar Ligi, 3 Süper Kupa ve 3 Dünya Kulüpler Kupası. Andres Iniesta ve Leo Messi, FC Barcelona tarihinin en başarılı döneminin tam kalbinde yer alıyor. 

Dört oyuncunun beşinci Kral Kupası

Ek olarak son Kral Kupası zaferiyle beraber A Takım'dan dört oyuncu FC Barcelona'da beşinci kez bu kupayı elde etmiş oldu. Bu isimler 2009, 2012, 2015, 2016 ve 2017'de kadroda yer alan Gerard Pique, Sergio Busquets, Andres Iniesta ve Leo Messi. Dört yıldız Kubala, Alcantara, Samitier, Torralba, Sancho ve Ramallets gibi beş defa kupa kazandı ve rekor altı defa ile Segarra'nın elinde. 

Başa dön