fcb.portal.reset.password

Arda Turan taraftara açık idmanda forma imzalarken | MIGUEL RUIZ - FCB

Arda Turan, A Takım’ın çarşambaya kadar izinli olduğu günleri değerlendirerek soluğu Türk gençlerinin yanında aldı. İstanbul’da bulunan Galatasaray Lisesi’ni ziyaret eden Barça’nın 7 numarası öğrencilerle bir araya geldi ve katıldığı panelde içtenlikle soruları cevapladı.

Türk yıldız, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Takım ruhundan motivasyona, en güzel anılardan en korkutucu savunma oyuncusuna kadar onlarca şey konuştuk. Pırıl pırıl enerjik gençler, ülkenin geleceği... Onlarla birlikte olmak çok güzeldi!” diye bir mesaj da paylaştı.

Galatasaray Lisesi, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından ve Arda Turan’ın yetiştiği Galatasaray Spor Kulübü’nün temellerinin atıldığı yer. Osmanlı sultanı II. Beyazıd (1481-1512) tarafından açılan mektep saray eğitiminin önemli bir parçasını oluşturur. Çok sonraları farklı amaçlarla kullanılan medrese Tanzimat etkisiyle birlikte 1868’de Mekteb-i Sultani adıyla yeniden faaliyete geçer.

1905’te okulun öğrencileri Ali Sami Yen ve arkadaşları edebiyat dersinde bir futbol kulübü kurmaya karar verir ve FC Barcelona’nın Türk orta sahası Arda Turan’ın akademisinden mezun olduğu takım olan Galatasaray kurulur. Cumhuriyet dönemiyle birlikte okul 1924’ten itibaren Galatasaray Lisesi adıyla ders vermeye devam eder.

Başa dön
_satellite.pageBottom();