Barcelona Futbol Kulübü´nün ilk formasının resmi

Barcelona Futbol Kulübü´nün ilk forması

Yüz yılı aşkın bir süredir kırmızı ve mavi renkleri, Barcelona Futbol Kulübü sporcularının forması ile özdeşleşmiştir. Bu nedenle, kulüp Katalan dilinde bu renklerin karşılığı olan ‘Blaugrana’ olarak da bilinir. Takımın kuruluşundan itibaren formada bu renklerin kullanılmasına rağmen şortların rengi kulübün ilk on yılında beyazdı. İleriki yıllarda bir dönem siyah olarak kullanılan şortlar, 1920’lerden sonra mavi olmuştur.

Geçmişte FC Barcelona'nın meşhur renklerinin nereden geldiğine dair çeşitli teoriler öne sürülüyordu ancak şu an kulüp bunların arasından makul tek bir açıklama olduğuna inanıyor.

Bu açıklamada karar kulübün Kasım 1899'daki kuruluşunun üzerinden çok bir süre geçmeden alındı. 13 Aralık'ta yönetim kurulunun tarihteki ikinci toplantısında, oyuncu ve direktör Arthur Witty kulübün kurucusu Joan Gamper'e kulübün renklerinin bordo ve mavi olması için öneride bulundu. Witty'nin tercihi Liverpool'da 1893 ve 1894'te temsil ettiği Merchant Taylors Okulu'nun rugby takımıyla aynı renklerde olması gerçeğine dayanıyordu. Anlamlı bir biçimde, Nisan 1899'da, FC Barcelona'nın kuruluşundan aylar önce, hala mevcudiyetini sürdüren ve şu anki adı Reial Club de Tennis de Barcelona olan Barcelona Lawn Tenis Kulübü kurulmuştu. İlk başkanı Britanya konsolosu Ernest F.C. Witty, Arthur'un babasıydı ve kulübün logosundaki renkler bordo ve maviydi.

Böyle olunca da, 13 Aralık'ta Joan Gamper'in Arthur Witty'nin renklerle ilgili önerisinde bir problem görmediği kararına varabiliriz. Hepsinden önemlisi onların yolu Barselona şehrine taşınmadan önce  Gamper'in temsil ettiği takımlardan biri olan Basel'de kesişmişti.