Barça Marşının söz ve partisyonu (1974)

Cant del Barça’ kulübün ne ilk ne de tek marşıdır. 'Cant del Barça’ ilk defa, 27 Kasım 1974 tarihinde, kulübün 75. yıldönümü kutlamaları kapsamında Camp Nou Stadı’nda oynanan maçtan önce Şef Oriol Martorell tarafından yönetilen 3600 Kişilik Koro tarafından seslendirildi. Marşın sözleri Jaume Picas ve Josep Maria Espinàs’a, bestesi ise Manuel Valls’a aittir. Alkışlarla eşlik edilebilen ritmi ve Barça’nın değerlerini, özellikle de Katalan toplumunun bir parçası olmak isteyenlere karşı gösterilen misafirperver ruhu mükemmel şekilde betimleyen sözleriyle marş hızla popülerlik kazandı.

Ancak 'Cant del Barça’ kulübün ilk marşı değildir. İlk marş 17 Temmuz 1910 yılında FC Barselona’nın A  ve yedek takımı arasında oynanan sezon kapanış maçında okunmuştur. Oyuncular Endüstri caddesi üzerinde bulunan sahaya, Alcantara 58. Piyade Alayı bando şefi Jose Antonio Lodeiro Piñeros’un bestelediği ilk marşla çıktılar. Kuruluşunun 115. yıl dönümü vesilesiyle kulüp ilk marşın partisyonunu taraftarlarla paylaştı. 

1910 Marşı

Yıllar sonra, 25 Şubat 1923 tarihinde, ikinci marş kamuoyuna açıklandı. Sözleri Rafael Folch i Capdevila ve müziği Enric Morera’ya ait olan marş ilk kez Joan Gamper’ın onuruna, Orfeó Gracien korosu tarafından, eski Les Corts stadyumunda seslendirildi. O dönemin sedalı mizacına uygun olan sözler “Katalan ulusu ve spor ” arasındaki ilişkiyi vurguluyordu.

1923 Marşı

Daha sonra, kulübün 50. yıldönümü vesilesiyle, Esteve Calzada, bestesi Joan Dotras’a ait olan yeni bir marş yazdı. Adı, ’Barcelona, sempre Amunt!' (Barselona,daima ayakta !) olan bu marş, dönemin siyasal durumuna rağmen Katalanca yazıldı.

1949 Marşı

1957 yılında, Camp Nou’nun açılışı vesilesiyle, Josep Badia yine Katalan dilinde kulübün dördüncü marşı Himne a l’Estadi (Stadyum Marşı)’yi yazdı. Adolf Cabané’nin bestelediği kulüp marşında ilk defa “Barça” kelimesi yer aldı.

1957 Marşı

'El Cant del Barça' o kadar başarılı oldu ki, 1974 yılında resmi marş olan Stadyum Marşı dahil önceki tüm marşlar kısa sürede unutuldu.  Günümüzde, söz konusu marş kulüp geleneğinin öyle bir parçası haline geldi ki 40 yıl geçmesine rağmen hiç kimse yeni bir marşa ihtiyaç olduğunu düşünmemektedir. Kulübün yüzüncü yılı için Cant del Centenari (Yüzüncü yıl Şarkısı) olarak adlandırılan bir marş yazılmıştır. Sözleri Ramon Solsona tarafından yazılan ve müziği Antoni Ros Marba tarafından bestelenen bu marş ilk kez 22 Eylül 1998 tarihinde okunmuştur. Ancak bu marşın sadece kutlamalar kapsamında kullanılacağı baştan açıkça belirtilmiştir.

1974 Marşı (Güncel marş)

1974 Marşı (Aranjman)

Besteci ve koro şefi Josep Roda Batlle tarafından bando için yapılan aranjman [Partisyon]

Yüzüncü Yıl Marşı