Barselona Futbol Kulübü tarihinin bir parçası olan üç amblemin resimleri

Amblemlerin Tarihi

İlk amblem, biri defne diğeri palmiye olmak üzere iki dal ile çevrili, dört çeyreğe bölünmüş, üzerinde taç ve yarasa olan elmas şekilli bir figür olan, Barcelona şehrinin amblemiydi. Amblem , ilk andan itibaren, kulübün doğduğu kentle olan bağlantısını ifade etmenin bir yoluydu.

1910 yılına kadar, bu amblem değişmedi. 1908 yılında Gamper, kulübü ciddi bir krizden kurtardıktan sonra kulübün kendine özgü bir ambleme sahip olması kararı alındı. 1910 yılında kulüp, önerisi olan tüm üyelere açık bir yarışma düzenledi. Kazanan, Internacional ve Barça'da top koşturan, aynı zamanda FC Barcelona üyesi olan Santiago Femenia idi.. Sonradan bir kaç değişiklik olmasına karşın, kulübün bu güne kadar kullandığı amblem bu tarihte doğdu.

Çanak şeklinde olan yeni amblemde, ilk amblemin üst kısımda bulunan ve Barcelona ve Katalonya’yı en iyi temsil eden semboller olan Creu de Sant Jordi (Aziz Jordi’nin Hacı) ve dört sırma sabit kaldı. Amblemin  tam ortasından geçen şeridin içinde kulübü baş harfleri olan F.C.B. yazıyordu ve alt kısmında Barça'nın renkleri olan bordo ve mavi renkler ile bir top bulunuyordu. Kısacası, kulübün sportif boyutunun yanı sıra şehir ve ülkeyle olan bağını da yansıtan bir amblemdi. 

Imatge mostrant l'evolució de l'escut

1910 yılından beri, amblemin tasarımında  yapılan değişiklikler genellikle taslakta yapılan ufak estetik değişiklikler oldu. En büyük değişiklikler, siyasi yükümlülüklerden dolayı yapıldı. Franco’nun iktidara gelmesiyle, FCB harfleri kulüp adının ispanyolcalaşması doğrultusunda CFB olarak değiştirildi. Diktatör ayrıca üst kısımdaki dört sırmadan ikisini kaldırttı böylece amblemden Katalan bayrağı çıkmış oldu. 1949 yılında kulübün 50. kuruluş yıldönümü vesilesiyle, dört sırma geri kazanıldı. Amblemin 1910 yılındaki orijinal tasarımına geri dönmesi ise 1974 yılında orijinal harflerin geri kazanılmasına kadar gerçekleşmedi.

Amblemin mevcut hali , tasarımcı Claret Serrahima tarafından 2002 yılında yapıldı. Bu uyarlamada, daha modern hatlar tercih edildi, kulübün baş harfleri arasındaki noktalar kaldırıldı, ismin boyutu küçültüldü, sivri uçların sayısı azaltıldı. Son tasarımda, kulübün kurumsal kimliğinin farklı formatlarda çoğaltılmasını kolaylaştırmak için amblemde daha basit çizgiler kullanıldı.