BASKETBOL

Barcelona Futbol Kulübü'nün sportif ve sosyal bağlamda en önemli salon branşı basketboldur.  Basketbol, Barselona taraftarları arasında futboldan sonra en ilgi gören spor dalıdır.

Barcelona Futbol Kulübü Basketbol branşı 24 Ağustos 1926 tarihinde kuruldu ancak basketbol 1930’lu yıllara kadar Katalonya’da etkili değildi. İç savaşın ardından, FC Barcelona basketbol takımı Les Corts stadyumunun güney kalesi yanında bulunan yeni bir sahada Birinci Lig’de (1940) oynadı. 1940’lı yılların ikinci yarısı, İspanyol basketbolunun üst sıralarında kendine yer edinen Barcelona Futbol Kulübü basketbol takımı için başarılı yıllardı. 

Kriz döneminin ardından 1958/59 sezonunda takım, İspanya Ligi ve Generalissimo Kupası'nı kazandı.  Başarısızlık dönemi oldukça uzun sürdü ve 1971’de Palau Blaugrana’nın açılışı bile takıma başarı getiremedi. Takım, 1978 yılına kadar kupa kazanamadı. Ligi, 22 yıl aradan sonra 1981 yılında, Juan Antonio San Epifanio ‘Epi', Nacho Solozábal ve Chicho Sibilio gibi oyuncuların oluşturduğu bir kadroyla kazandı.

1984-1985 sezonunda, Zalgiris Kaunas’a karşı Kupa Galipleri Kupasını kazanarak (77-73) ilk Avrupa şampiyonluğunu elde etti  ve bir yıl sonra Scavolini italiano’yu yenerek (101-86) başarısını tekrarladı.

Yirminci yüzyılın sonlarında Andres Jimenez, Audie Norris ve Epi kuşağı, Juan Carlos Navarro, Rodrigo de la Fuente, Roberto Dueñas ve Pau Gasol gibi yeni nesil oyunculara yerlerini bıraktı. Takım, on yıl boyunca, seksenlerde elde edilen başarıların devamını getirerek; dört Lig, üç Kral kupası ve bir Koraç Kupası kazandı.

Avrupa düzeyindeki en önemli başarıyı 2002/03 sezonunda elde ettiler. Dejan Bodiroga, Sarunas Jasikevicius ve Navarro liderliğindeki Barça, hıncahınç dolu Palau Sant Jordi'de Benetton de Treviso’yu Final Four‘da mağlup ederek uzun zamandır beklenen Euroleague şampiyonluğunu kazandı.

O zamandan beri Barcelona Futbol Kulübü basketbol takımı, Avrupa basketbolunun elitleri arasında kalmayı başardı. 2009/10 sezonunda, Paris'te oynanan Final Four’da, bu kez Juan Carlos Navarro, Ricky Rubio, Erazem Lorbek gibi oyunculardan oluşan kadrosuyla ikinci kez Euroleague şampiyonluğunu kazandı.

Hentbol

Hentbol branşı resmi olarak, 23 Kasım 1943 tarihinde kurulmuştur fakat 1930’lu yıllardan itibaren Barça’nın hentbol takımının dostluk maçları oynadığı bilinmektedir. 

Hentbol, ilk olarak  futbol sahalarında ve on bir oyuncu ile oynanırdı.  Bugünlerde olduğu gibi hentbolun yedi kişilik takımlarla ve kapalı sahada oynanması, 1950’li yıllarda başladı.

Hentbol takımı kısa sürede başarıya ulaştı. 1940’lı yılların ortalarında hem İspanya hem de Katalonya şampiyonluğu kazanarak, çifte şampiyonluğu üç sezon üst üste elde etti. 1949 ve 1951’de yeniden çifte şampiyonluğu kazanarak başarısına başarı kattı. 50'li yıllarda da bordo mavili takım, dört Katalonya ve bir İspanya şampiyonluğu daha kazandı. 

Yedi kişilik takımlarla ve kapalı sahada oynan yeni oyun şekli 1960’lı yılların sonuna kadar başarı getiremedi. Palau Blaugrana’nın yapımı ve açılışı, Barcelona Futbol Kulübü’nün salon sporları branşlarına daha büyük ve uygun bir alan sağlanmış oldu. Böylece yeni modelin pekişmesine de neden oldu.

1984’te Valero Rivera’nın antrenör olarak takımın başına gelmesiyle şampiyonluklarla dolu çok başarılı bir dönem başladı. Takım, yirmi yıl boyunca, hem İspanya’da hem de Avrupa’da birçok başarıya imza attı. 1987’den 1992’e kadar ard arda beş Lig ve 1995’ten 2000’e kadar 5 Lig daha bununla birlikte 2000 yılına kadar 9 Kral kupası kazanan takım, İspanyol hentbolunda açıkça egemenliğini ilan etti.

Barça’nın İspanya’da kurduğu hakimiyet, kıtada da kedini gösterdi. Serrano ve Sagalés liderliğindeki bordo mavili takım, 80'li yılların ortalarında arka arkaya üç Kupa Galipleri Kupası kazandı. Ardından 1991 yılında ilk Avrupa Kupası'nı kazandı ve 90'ların ortasına üst üste iki Kupa Galipleri Kupası’nı müzesine götürdü. Fakat henüz en büyük başarı gerçekleşmemişti bile. Valero Rivera'nın takımı, 1996 yılından 2000 yılına kadar, arka arkaya beş Avrupa Kupası kazanarak şimdiye kadar hiçbir takımın yineleyemediği bir başarı elde etti.  

2004 yılında Valero Rivera’nın antrenörlüğü bırakması ve Enric Masip, Xavier O’Callaghan, Iñaki Urdangarín,Rafa Guijosa gibi çok başarılı oyuncuların kadrodan ayrılması “Rüya Takım”ın sonunu getirdi.  Fakat buna rağmen başarılar devam etti. 2005 yılındaki yedinci Şampiyonlar Ligi ve 2006 yılındaki Asobal Ligi de bu durumu doğrular niteliktedir.

2011 yılında, Xavi Pascual yönetiminde, sekizinci Şampiyonluk geldi. 2011 yılından itibaren takım, ard arda birçok Lig kazandı. Hatta Lig’de arka arkaya gelen galibiyetlerle takım yeni bir rekor kırdı. 2014/15 sezonunda hentbol takımı,  bütün kupaları kazandı.  Aynı başarıya 1999/00 sezonunda yine Barça imza atmıştı. 

FUTSAL

Futsal branşı resmi olarak 1978’de kuruldu. Fakat iki sene öncesinde, Barça forması ile futsal oynayan bir takım zaten mevcuttu. Bu ekip, futsal maçı yapmak için toplanan, eski profesyonel futbolculardan oluşuyordu. Zaten tam o sıralar, yetmişlerin ortasına doğru, Katalonya’da bu spor oynanmaya başlamıştı. İIk resmi turnuva, Yılbaşı Kupasıydı ve Barça kupayı kazandı.  

Barcelona Futbol Kulübü, Eylül 1978’de Katalan Üçüncü Ligine yazılarak resmi olarak futsal branşını kurdu.  Takım, daha ilk sezonda kategoride yükselerek muhteşem bir başlangıç yaptı.1979/80 sezonunda yine aynı hızla ikinci ligden birinci lige yükseldi.  En yüksek kategoride, elitler arasındaki ilk iki sezonunda Barça şampiyonluğu kazandı.

Bir sonraki sezonda yönetim kurulu, branşı kapatma kararı aldı. Dört yıl sonra, Şeref Liginin en üst kategori olarak belirlendiği mevcut rekabet sisteminin kurulması ile kulüp, bu spor branşını yeniden açtı.

90’lı yıllarda zor geçen birkaç sezonun ardından, ekip yeni yüzyılın ilk yıllarında takımın profesyonelleşmesi ve dönemin en iyi oyuncusu Javi Rodríguez’i kadrosuna katmasıyla, Şeref Ligi’nde başarı elde etmeye başladı. Fakat takımın asıl muhteşem dönüşü, 2010/11 sezonunda Barça’nın dört şampiyonluğu birden kazanmasıyla gerçekleşti. Lig şampiyonluğu,  İspanya Kupası, Kral Kupası ve Katalonya Kupası, kulüp tarihine yazıldı.

Bu şampiyonluklar, Barcelona Futbol Kulübü’nün egemenlik döneminin başlangıcı olmuştur. Ard arda üç Lig, üç İspanya Kupası ve dört Kral Kupası kazanılmış; bunlara ek olarak,  2012’de Lleida’da final four’da, yarı finalde Portekizli Sporting Clube’e ve finalde Rus Dinamo de Moscú’a karşı elde ettiği zaferle ilk UEFA Futsal Kupası kulüp müzesine götürülmüştür.

2014 yılında, Fernandao, Wilde ve Torras liderliğindeki ekip, Bakü'de oynanan Final Four’da yine Dinamo Moscú’a karşı bu sefer 2-5 kazanarak ikinci UEFA Futsal Kupasını kazanmıştır.

PATEN HOKEYİ

FC Barselona’nın paten hokeyi resmi olarak 1 Haziran 1942 tarihinde kuruldu fakat kendilerine özel bir saha temin edemediklerinden dolayı bir yıl sonra kapandı.

Gran Via Salonunun kiralanmasıyla 1948 yılında söz konusu branş yeniden açıldı. 1960'ların başına kadar, paten hokeyi takımı, milli şampiyonluk yarışında kalmayı başardı. Ancak, kulübün branşlarda bütçe kesintisine gitmesiyle, takım 1963 yılında yedi yıl sürecek bir krize girdi.

1970 yılında, eski bir Barça oyuncusu olan Jose Lorente, spor direktörlüğü görevine geldi. Lorente’nin yönetiminde, takımda köklü değişiklikler yapıldı ve çok geçmeden arzulanan sonuçlar elde edildi. Takım, 1972'den 1987'ye kadar (1975-1976 sezonu hariç) her sezon, en az bir kupa kazanmayı başardı. 

Takım, bu yıllarda, ilki 1973 yılında olmak üzere, 1985 yılına kadar toplam 10 Avrupa Kupası kazandı. Bu galibiyet serisi 1987 yılında yavaşladı. Bunun en büyük nedeni, takımdaki en önemli oyuncuların yerine geçecek yeni nesil oyuncuların olmayışıydı. Josep Lorente, 17 yıllık görevi süresince toplam 39 kupa kazandı ve1987-1988 sezonu sonunda, görevinden ayrıldı.

1996/97 yılına kadar, takım başka bir Avrupa Kupası kazanamadı. Paten hokeyi branşı, o tarihten itibaren, 20’den fazla Avrupa Kupası kazanarak hep Avrupa'nın en iyileri arasında yer aldı.