Camp Nou’un inşasının resmi | ARXIU FCB

1957 yılında Camp Nou’un açılısı | ARXIU FCB

Camp Nou’un inşasından sonraki ilk günler | ARXIU FCB

Camp Nou’yu genişletme çalışmaları | ARXIU FCB

Camp Nou, 1982 Dünya Kupası’nın açılışına ev sahipliği yaptı | ARXIU FCB

Birkaç yıl önce çekilen bir Camp Nou fotoğrafı | ARXIU FCB

Bir spor kulübünün ömründe, tesislerinin geçirdiği evrim, kulübün başarısı ya da düşüşünün temel göstergelerinden biridir. Barcelona Futbol Kulübü açısından, kulüp tarihi şüphesiz üç ana bölüme ayrılabilir. Kulübün kurulduğu ilk yıllarda, sürekli olarak farklı sahalar kullanılmaktaydı, Les Corts, kulüp tarihinin ikinci safhasında daimi olarak ev sahipliği yapmış, üçüncü safhada ise Camp Nou’nun inşa edilmesi, kulübün dünya çapında önemini ve gelişimini yansıtmıştır.  

1922 yılında açılan eski Les Corts Stadyumu, Barça’nın devamlı büyümekte olan taraftarlarına hizmet vermek için bir kaç kez tadilat geçirmiştir. İspanyol İç Savaşı’ndan sonra, kulüp her yıl daha fazla üye çekmeye başlamıştı. Bu durum, maçlarda taraftar sayısının artması anlamına gelmekteydi. Kulübe gittikçe artan destek, stadın büyümesine yönelik yapılan bir kaç projeye ilham kaynağı olmuştur. Güney Kalesi (1946), Kuzey Kalesi (1950) tribün kapasitesinin artırılması (1944), söz konusu projelere örnek teşkil etmektedir. Öte yandan, kulübün tartışmasız olarak yapması gereken; yepyeni bir stad inşa etmekti.  Bu nedenle, yönetim kurulu Les Corts’daki gelişmelerle yeni bir stadyum hayalini gerçekleştirmeye yönelik planları birleştirdi. 

YENİ BİR STADYUMA DUYULAN İHTİYAÇ

1948’den sonra, insanlar tam anlamıyla yeni bir stadyumun inşa edilmesi fikrine gün geçtikçe daha çok bağlandılar, fakat yeni bir stadın yapılması kolay değildi. O dönemde, yapılması planlanan stadyumun inşası için yerel makamları, Diagonal semtinin üst kısımlarında yapılacak plan değişikliği konusunda ikna etmek gerekliydi. 

Barcelona Futbol Kulübü’nün gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından olan, bir zamanların efsane yıldızı Ladislau Kubala’nın kulübe katılması, yönetim kurulunu, yeni bir sahanın inşa edilmesinden başka bir seçenek bulunmadığına ikna eden bir etmen olmuştur. Bu konu bugün bile dile getirilmektedir. Şüphesiz ki Kubala’nın  hiç olmadığı kadar taraftarların ilgisini takıma çekmesi ve kulübün motivasyonunu daha yükseklere taşıması ve Muhteşem Macar’ın (Kubala) kulübe katılmasından önce Ligde kazılan şampiyonluklar (1947-48, 1948-49) yeni bir stadyum inşasına yönelik kararın çıkmasında eşit şekilde etkili olmuştur. 

Aslında, yeni bir stadyumun yapılmasına dair atılan ilk ciddi adım,  Kubala’nın Barça formasıyla ilk dostluk maçını oynamasından, on beş gün önce, Eylül 1950’de atılmıştır. O dönemin başkanı olan Agusti Montal Galobart, La Maternidad semti olarak bilinen bölgede bir arazinin satın alınması için gerekli girişimleri başlatıp imzaları atmışlardır. Söz konusu bu kararın iki ay sonra nihai hale getirilmesi bekleniyordu.

Nou Camp komisyonu, 9 Şubat 1951’de gelecekte inşa edilecek stadyumun merkezini Diagonal’in üst kısmı ile değiştirmeye karar verince çalkantılı bir dönem başladı. Yetkilerle yapılan bir dizi görüşmelerle bir yere varılamayacağı belli oldu. Francesc Miró-Sans’ın 14 Kasım 1953’te Barcelona Futbol Kulübü’nün başkanlık seçimlerini kazanması, bu tartışmanın sonsuza dek rafa kaldırılmasıyla son buldu. Yeni başkan, gelecekteki stadyumun en kısa zamanda inşa edilmesi fikrinin tutkulu bir savunucusuydu. 18 Şubat 1954 tarihinde göreve gelmesinin ardından yapılması gereken şeylerin başında, ileride yapılacak stadyumun Diagonal’in üst kısmındaki arazi yerine 1950’de satın alınan arazide konumlandırılmasıydı. 28 Mart tarihinde, 60.000 Barça taraftarının önünde Vali Felipe Acedo Colunga başkanlığında ve Barselona Başpiskopos’u Gregorio Modrego’nun hayır duaları ile Nou Camp’ın temeli atıldı.

STADYUMUN İNŞASI (1954-57)

Yeni stadyumun projesi, mimarlar Francesc Mitjans Miró ve Josep Soteras Mauri tarafından tasarlandı. Lorenzo García Barbón‘da inşaat sürecine katkıda bulundu.  Bir yılı aşkın bir süre sonra, 11 Temmuz 1955’te, yeni stadyumun inşasına yönelik olarak kulüp,  66.620.000 pesetaya mal olma ve 18 ayda teslim koşuluyla  INGAR SA şirketini yetkilendirdi. Öte yandan stadyum, ilk başta ön görülen bütçeden çok daha fazlasına, yaklaşık 288 milyon pesetaya mal olarak, birçok ipoteğin altına imza atılmasına sebep olmuştur (100 milyon peseta). Ayrıca, söz konusu meblağın karşılanması için kısa vadeli senetler (60 milyon peseta) düzenlenmiştir.  Tüm alınan banka kredileri ve senetlerle, stadyumun inşasının finansmanı sağlanmış fakat kulüp ağır borç yükü altına girmiştir. 

STADYUMUN AÇILIŞI

Stadyumun açılış tarihi 24 Eylül 1957 olarak belirlenmişti. Açılış törenini düzenlemek adına özel bir komisyon görevlendirilmiş, bu komisyonda Aleix Buxeres (halka ilişkiler) ve Nicalau Casaus (organizasyon) yetkilendirilmişti. Barselona şehir konseyinin Las Crónicas Salonu’nda 21 Eylül Cumartesi günü İspanyol Kraliyet Akademisi üyelerinden,  José María de Cossío,  yeni stadyum açılışına dair yapılacak kutlamaları resmi şekilde halka duyurdu. Eylül ayının aynı hafta sonu, Les Corts ve Belediye Spor Sarayı’nda  (Palacio Municipal de Deportes) kulübün farklı takımları, birçok uluslararası maçlar oynamıştır.  Ünlü şair Josep M. de Sagarra’nın yazdığı “Azul Grana” (Bordo Mavi) başlıklı sonesinde kelimelere dökülen bu özel günler kulüp tarihi boyunca hatırlanacaktır.  Barselona Futbol Kulübü yeni stadyumunun açılış şerefine Josep Badia’nın sözleri ve Adolf Cabané’nin bestesi ile kulüp marşı yazılmıştır.

1957 Mercè Festivali’nin yapıldığı gün, bütün şehir Barselona Futbol Kulübü renklerine boyanmıştı. Barselona Başpiskoposu Gregorio Modrego tarafından yeni stadyumun hayır duaları ve resmi bir ayinin düzenlenmesiyle kutlamalar devam etmiştir. Daha sonra Montserrat Azizesinin görüntüleri göklere çıkartılarak  Orfeón Graciense korosu, Händel’in ‘Hallelujah’ adlı eserini sunmuştur. Başkanın locası o dönemin siyaset ve spor dünyasının en ünlü isimleriyle doluydu. Kulüp başkanı Francesc Miró-Sans, o dönemin Spor Bakanlığı’na denk olan Haraket’in Genel Sekreteri José Solís Ruiz; Milli Sporcular Delegasyonu başkanı José Antonio Elola Olaso; Barselona Valisi Felipe Acedo; Barselona Büyükşehir Belediye Başkanı Josep M. de Porcioles, locadaki isimler arasındaydı.

Stadyumun inşası tamamen tamamlanmasa da, 90.000’den fazla taraflar törenleri izlemek için stada gelmişlerdi. Katalonya’daki başlıca futbol kulüplerinin temsilcileri, kulübün diğer spor takımlarının üyeleri ve taraftar kulüpleri sahada geçit töreni yaparak kutlamalara renk kattılar. Yeni Stadyum için bestelenen kulüp marşı söylendi ve öğleden sonra 16.30’da Nou Camp’ta ilk maçın başlama vuruşu yapıldı. FC Barselona, Polonya’nın Varşova takımıyla dostluk maçı için ilk kez yeni sahaya çıktı. Camp Nou’da sahaya çıkan ilk on birde; Ramallets, Olivella, Brugué, Segarra, Vergés, Gensana, Basora, Villaverde, Martínez, Kubala ve Tejada bulunmaktaydı. Barça, ikinci yarıya farklı bir on birle çıktı; Ramallets, Segarra, Brugué, Gràcia, Flotados, Bosch, Hermes, Ribelles, Tejada, Sampedro ve Evaristo. Barça, Eulogio Martínez (11. Dakikada attığı gol, Camp Nou’da kaydedilen ilk gol olarak tarihe geçti),  Tejada, Sampedro ve Evaristo’nun attığı gollerle maçı 4-2 Barça kazandı. Maç arasında, Kültürel Folklorik Danslar Federasyonu’nun 1.500 üyesi “sardana” dansını sergilediler.10.000 güvercin havaya uçuruldu. Böylelikle, Barcelona Futbol Kulübü için yeni bir dönem başlamış oldu.

1957’den BUGÜNE STADYUMDAKİ GELİŞMELER

Açıldığında, Nou Camp 93.053 (eski projeye göre planlanan 150.000 kişilik kapasiteden vazgeçilmiştir) kapasiteye ve 107 x 72 metre büyüklüğünde bir sahaya sahipti (şu anda UEFA’nın belirlediği standartlara uygun olması için saha 105 x 68 ölçüsündedir).  Stadyumun inşasında kullanılan ana malzemeler demir ve betondur ve 1957’den beri Camp Nou bir kaç tadilattan geçmiştir. 

Stadyumda yapılan en büyük değişiklikler, 1959 yılındaki ışıklandırma, 1976’da elektronik skorboardun montajı ve 1981/82 sezonunda VIP bölümünün ve basın locasının inşa edilmesidir.

1982’de STADYUMUN BÜYÜTÜLMESİ

1982 yılında stadyumun kapasitesi, üçüncü sıra koltukların ilavesiyle 22.150 kişi artırılarak 115.000 taraftarın izlemesine uygun hale getirilmiştir. 1982 yılında Dünya Kupası’nın açılış töreni ve ilk maçı Barselona’nın ev sahipliğinde Camp Nou’da oynanmıştır.  2 yıl sonra 1984 yılında stadyumda Kulüp Müzesi açılmıştır.

1994 yılında stadyumun zemini 2,5 metre aşağıya indirilerek zemindeki oturma kapasitesi artırıldı. Sahanın etrafındaki kale hendeği kaldırılmış ve kalelerin arkasındaki ayakta durulan alanlar oturma alanlarına çevrilmiştir.

Aynı yüzyıl içinde ayakta durma alanları oturma alanlarına dönüştürülerek bugünkü kapasitesi olan 99.000 indirilmiştir.