Camp Nou’un havadan görünümü

Bir Şampiyonlar Ligi maçı öncesi Camp Nou | ARXIU FCB

Camp Nou’un dış görünümü, tribün alanı

Camp Nou’un önden görünümü | ARXIU FCB

Camp Nou, 1957 yılından bugüne kulübün A takımın futbol maçlarına ev sahipliği yapıyor.

48.000 seyirci kapasitesi olan kulübün eski stadı Les Corts'un, hem kazanılan Lig Şampiyonluklarından hemde Macar süper yıldız Ladislau Kubala'nın takıma katılmasından sonra, artan ilgi karşısında küçük kalması nedeniyle yeni stadyum Camp Nou’nun yapılmasına karar verildi.

Stadyumun projesi, mimarlar Francesc Mitjans Miró ve Josep Soteras Mauri tarafından tasarlandı. Lorenzo García Barbón‘da inşaat sürecine katkıda bulundu. 1955- 1957 yılları arasında inşaa edilen stadın yapımında çimento ve demir kullanıldı. Toplam maliyeti 288 milyon peseta tutan proje, kulübün birkaç yıl ağır borçlanmasına sebep oldu. 

İlk resmi adı Estadi del Futbol Club Barcelona (Barselona Futbol Kulübü Stadyumu) olan stad, kulübün eski stadı Les Corts’un yerini almasından dolayı, kısa sürede, şu anda bilinen adı olan Camp Nou (Yeni saha) olarak anılmaya başlandı. 2000/2001 sezonunda, kulüp üyelerinin oylaması sonucunda, stadın resmi adının ‘Camp Nou’ olmasına karar verildi. Toplam 29,102 üye oy kullandı ve bunlardan 19,861 (68.25%)’i kulübün resmi adı olarak Camp Nou’yu Estadi del FC Barcelona’ya tercih etti. 

Stadyumun maximum yüksekliği 48 metredir ve 55.000 metre karelik (uzunluğu 250 metre ve genişliği 220 metre) bir alanı kaplamaktadır. UEFA şartları gereği oyun alanı 105 x 68 metreye küçültülmüştür.

99.354 seyirci kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük futbol stadyumudur. Fakat stadın toplam kapasitesi, yapılan çeşitli genişletmeler sonucu, birkaç kez değişikliğe uğramıştır. 1957 yılında açıldığında, 93.053 seyirci kapasitesi olan stadın,1982 FIFA Dünya Kupası için kapasitesi,125.000'e çıkarıldı. Ancak, ayakta durulan alanları yasaklayan yeni kurallar gereği 1990'ların sonunda stadyumun kapasitesi 99.000’in biraz altında düşürüldü. 

UEFA, 1998-99 sezonunda hizmetleri ve fonksiyonundan dolayı Camp Nou'yu beş yıldız ile ödüllendirdi. 2010'da yeni UEFA yönetmeliklerine uygun olarak bu kategorinin yerine, FC Barcelona'nın sahası gibi imkanlar, hizmetler ve kapasiteyle ilgili en zorlu şartları yerine getiren stadyumlara karşılık gelen yeni 'Kategori 4' unvanını getirdi. 

Stadyumunda ayrıca, soyunma odalarının yanında bulunan bir Şapel, localar, VIP salonu, basın odası, televizyon stüdyoları, Sporcu Sağlık Merkezi, Operatif Kontrol Ünitesi (UCO), emekli oyunculara tahsis edilen alan, FC Barselona müzesi ve kulübün farklı departmanlarının ofisleri bulunmaktadır.