1 / 9

FC Barcelona Müzesi

1984 yılında açılan ve tribünlerin 2. katında konumlanan Kulüp müzesi, Camp Nou deneyiminin ana cazibe merkezlerinden biridir. 

Kulüp tarihi boyunca , Barselona Futbol Kulübü’nün hem futbol takımının hem de diğer profesyonel branşlarının elde ettigi en büyük kupaların yanı sıra tarihi objeleri de bu müzede bulabilirisiniz. Aynı zamanda, Barselona Futbol Kulübü’nün 115 yılı aşkın geçmişinde bir tur atabilir; dokunmatik ekranlar ve olağanüstü nitelikteki interaktif duvarlar ile taraftarların belleklerine kazınan anları yeniden yaşayabilirsiniz.

Dünyanın en iyi futbolcusu Leo Messi’ye verilen Altın Ayakkabılar ve Toplar, oyuncu için ayrılan özel alanda sergilenmektedir. Bunun haricinde, müzenin içinde kadın futbol takımına ayrılmış özel bir alan da bulunmaktadır. 

2 / 9

Soyunma odası

A takımının soyunma odası, toplamda 850 m²’lik bir alana yayılmıştır ve dört bölümden oluşmaktadır.

Bir tarafta oyuncuların  soyunma odaları, diğer tarafta ıslak alan, tıbbı alan ve son olarak teknik alan yer almaktadır. Oyuncuların maça hazırlandıkları alanda her birine özel kişisel dolaplar bulunmaktadır. Aynı zamanda, banyolar, duşlar ve malzeme depoları da soyunma odası içine konumlandırılmışlardır.

Islak alanda, havuz, iki jakuzi, sauna, buhar odası, soğuk banyo ve rahatlama alanı yer alırken tıbbi alanda doktorlar, masörler ve fizik tedavi uzmanları bulunmaktadır. Son olarak, teknik alanda üç ofis, bir toplantı odası ve teknik ekip için soyunma odası  vardır.

3 / 9

Ricard Maxenchs Basın Odası

Camp Nou’daki  Ricard Maxenchs basın odası, Kulübün basın konferanslarını takip eden medyanın kullanımı için ayrılmış; geniş yüz ölçümüne sahip ve modern olarak tasarlanmış bir mekandır. Auditoryum şeklinde dizayn edilen basın odası , soyunma kabinlerinin ve çok amaçlı salonun hemen yanında  yaklaşık 225 m2’lik   bir alana yayılmıştır.

Sadece medyanın kullanımına yönelik olan basın odasında bireysel ses bağlantısı ile donanımlı 135  kişilik oturma kapasitesi ve kablosuz internet (WİFİ) bağlantısı bulunmaktadır.

Aynı zamanda, basın odasında simultane çeviri sistemi için gerekli altyapının yanında sunum yapmaya elverişli iki monitor ve bir projektör vardır. Televizyon ve radyo yayınları için  de tam donanımlı bu oda kullanılmaktadır. 

4 / 9

Mixed Zone (Karma alan)

Camp Nou’da oynanan maçlardan sonra  oyuncuların basın karşısına çıktığı alandır. Karma alan, 170m2’lik bir alanı kaplar ve basın odası ile oyuncuların soyunma odalarının yanına konumlandırılmıştır. Oyuncuların basın karşına çıktığı alan ve gazetecilerin çalışma alanı olmak üzere, açık ofis sisteminde tasarlanan bu alan iki bölümden oluşur. 

100 kişiden daha fazla kişinin yararlanabileceği karma alanda, sadece medyanın kullanımına açık kablosuz internet (Wi-Fi) sistemi ile yan tarafta bulunan basın odasında gerçekleşen basın konferanslarının takip edilebilebilmesini sağlayan üç monitör bulunmaktadır.

Karma alan, basın mensuplarının en iyi ortamda çalışabilmesi için tasarlanmış büyüklüğü, konforu ve işlevselliği ile dikkat çekmektedir. 

5 / 9

Basın Locası

Basın locası,  medyanın  Camp Nou’da oynan maçlara ilişkin en iyi şekilde haber yapmalarına olanak sağlayan ve geniş konfora sahip çalışma alanıdır.

Mükemmel saha manzaralı Camp Nou Ana Tribünün üçüncü katında yer alan basın locası, dünyanın en büyük ve en modern localarından biridir. Bu locada, 192 basın kürsüsü, 2 televizyon stüdyosu ve 28 radyo kabini bulunmaktadır.

Basın Locasında, sadece  akredite olan gazetecilerin kullanımına açık kablosuz internet ( WİFİ) ve sahada olup biteni canlı olarak aktaran çok sayıda plazma ekran bulunmaktadır. Ayrıca,  gazetecilerin görüntü tekrarlarına erişimleri de sağlanır. Basın mensuplarının bilgisayarlarını ve diğer elektronik cihazlarını kullanabilmeleri için kişiye özel güç kaynakları da vardır.

6 / 9

Ana Tribündeki VIP alanları

Camp Nou Ana Tribünün ikinci katında ve yan tribünde yer alan VIP alanları, sadece işletmelere sunulan bir ürün olan Barselona Futbol Kulübü VIP paketine özel tüm hizmetleri ve konforu sunar. 

Camp Nou`da, ana tribün ile yan tribün arasında toplam 2400 VIP oturma yeri bulunmaktadır. Toplamda 23 VIP locası ve 256 koltuk vardır. Localar 14 çift kişilik veya 7 tek kişilik olarak tasarlanmıştır. Locaların iç tasarımı, izleyicilere seçkin bir ortamda futbol karşılaşmalarını keyifle izleme fırsatı sunar. 

VIP alanlarının yanında yer alan Başkanlık Locası ise, ev sahibi ve deplasmanda oynayan takımların direktörleri ile her karşılaşma için siyaset, spor ve cemiyet dünyasından gelen misafirlere ayrılmış bir alanıdır.

7 / 9

Dokümantasyon ve Bilgi Merkezi

Dokümantasyon ve Bilgi Merkezi, üç bölümden oluşmaktadır ve Barcelona Futbol Kulübü’nün dokümantasyon mirasını korumak ve topluma yaymak amacıyla kurulmuştur. Dokümantasyon ve bilgi merkezi, önemli grafiksel kaynaklarla  beraber tarihi ve idari arşivi, aynı zamanda spor alanında, özellikle de FC Barcelona’ya yönelik özel kütüphanesiyle adından bahsettirmektedir.

Camp Nou’daki ana tribün içinde yer alan Kulüp Müzesi’nin ikinci katında konumlanmasına  rağmen Bilgi Merkezi, müzenin kapsamı dışında kalmaktadır ve danışma ve bilimsel çalışmalar için ayrılan bir kaynak olarak görülmektedir. Bu nedenle, müzeye gelen ziyaretçiler bu bölümün hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

Söz konusu ziyaretin yapılış amacını kulüp çalışanlarına bildirmek kaydıyla, Dokümantasyon ve Bilgi Merkezi’ne girmek isteyenler müze girişini (kulüp mağazasının yanında) kullanmalıdır.

8 / 9

Roma 2009 Gastronomik Alan

Şubat 2016  tarihi itibarı ile Camp Nou’un üst kısmında, Sala Roma olarak bilinen bölümde, Roma 2009 gastronomik alanı bulunmaktadır. 

Roma 2009, halka açılan ilk gastronomik alandır ve Camp Nou Deneyimi kapsamında sunulan tamamlayıcı bir hizmet niteliğindedir. Roma 2009,  gastronomi dünyasında büyük bir üne sahip ve Rías de Galicia, Espai Kru, Casa de Tapas Cañota gibi ünlü restaurantlarla adları anılan Iglesias kardeşlerin, gurme lezzetlerini ziyaretçilerin beğenisine sunmak için tasarlanmıştır. Aynı çatı altında üç farklı gurme mekanı bulunmaktadır.

Maç günleri ve Şampiyonlar Ligi maçlarından bir gün öncesi hariç her gün açıktır.  Üyelere, taraftar kulübü mensuplarına ve Camp Nou Deneyimi için gelen ziyaretçilere indirim uygulanmaktadır. 

9 / 9

Camp Nou Lounge

Futbol sezonunun kapandığı yaz aylarında, Camp Nou Ana Tribünü’nün bir bölümü, açık havada içkinizi yudumlayacağınız Camp Nou Lounge olarak hizmet vermektedir.

Tarih boyunca birçok efsanevi gole ev sahipliği yapmış Camp Nou sahasından sadece birkaç metre uzaklıkta, misafirlerin yemek yiyip içkilerini içebilecekleri mükemmel bir ortamdır.

Lounge, ilk olarak 2014 yazında açılmıştır. Öğle ve akşam saatleri açık olan bu mekan, muhteşem ortamının yanı sıra özel ikramlarıyla adından söz ettirir. Rezervasyon yaptırmak önerilir.